
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 1.4 mm |
| Min Input Voltage | 1.2 V |
| Output Current | 300 mA |
| Output Voltage | 34 V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 1.2 V |
| Max Output Current | 350 mA |
| Ambient Temperature Range High | 85 °C |
| Operating Supply Current | 17 µA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Output Configuration | Positive |
| Topology | Boost |
| Switching Frequency | 150 kHz |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Nominal Supply Current | 17 µA |
| Efficiency | 81 % |
| Min Output Voltage | 1.23 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Max Output Voltage | 34 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Function | Step-Up |
Stock: 4138
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14784
Ext.Price$0.14784
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14784 | $0.14784 |
| 10 | $0.13888 | $1.38880 |
| 50 | $0.13046 | $6.52300 |
| 100 | $0.12241 | $12.24100 |
| 500 | $0.11485 | $57.42500 |
| 1000 | $0.10438 | $104.38000 |
| 3000 | $0.09486 | $284.58000 |
| 5000 | $0.09232 | $461.60000 |
